Gen5 SSD’ler Ne Kadar Hızlı? Corsair MP700 SSD İncelemesi

Corsair MP700 SSD’yi inceledik ve okuma/yazma performansını test ettik. Gen 5 SSD’lerin hızına gelin beraber tanıklık edelim.

  • Corsair MP700 SSD hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Corsair’ın MP700 model Gen 5 SSD’sini inceleyip test ediyoruz. Adından anlaşılacağı üzere model kendisinde yeni nesil Gen 5 arabirimini içeriyor ve bizlere saniyede 9500 MB/s okuma & 8500 MB/s değerleriyle bir Gen 4 SSD’den çok daha yüksek hızlar vadediyor. 3D TLC NAND yongasıyla gelen MP700 5 yıl garanti süresi veya 700 TB yazma garantisiyle geldiğini belirtelim. Gen 5 teknolojisiyle birlikte yüksek okuma yazma değerleri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Ancak bunun eksisi yok desek pek doğru sayılmaz. Çünkü bu donanımlar yüksek performanslı olduğu kadar soğutma bulunmadan yüksek sıcaklıklarda çalışmaya yatkın durumda. İşte bu durumda bu ve türevi SSD’lerin daha serin ve kararlı çalışmasını sağlayacak çözümü incelemeye yer verdiğimiz Asus’tan alıyor. Asus çözümü ekran kartı PCB’si üzerine M.2 slotu entegre ederek soğutma bloğuyla doğrudan SSD’leri daha serin tutacak bir soğutma yöntemi geliştirmiş. Kartın soğutmasını sökmeden arka braketine ayrılan M.2 yuvasına kolaylıkla takabileceğiniz bir yapıyla geliyor. Kartın M.2 slotu PCI 4.0 arabirimini kullansa bile Gen 5 SSD’lere desteği mevcut ve gelecek dönemlerde bu depolama çözümünün daha fazla GPU’da yer alacağına şüphe yok.

Ayrıca MP700’ün 2 TB’lık modelinin bulunduğunu da belirtelim. 2 TB’lık modelin 1 TB’lığa nazaran bazı farkları mevcut. TBW değeri 1400’e çıkarken sıralı okuma/yazma değerleri 10.000 MB/s’ye kadar yükseliyor.

SSD’yi test etmeden önce çalışmasını sağlamak için BIOS üzerinden önemli bir özelliği aktif etmeniz gerekiyor. Bunun için Asus anakartınızın gelişmiş sekmesinde bulunan “Advanced/Onboard Devices Configuration” kısmını açın. Bu kısımda bulunan “PCIEX16_1 Bandwith Bifurcation Configuration” ayarına gelerek “GPU with M.2 Storage” ayarını seçin. Ayarları kaydedip BIOS’tan çıktıktan sonra kartın M.2’i aktif konumda olacak. Tabi bu ayarlar için kullandığınız anakartın destekli ve BIOS sürümünün güncel olması önemli kıstaslar arasında yer alıyor.

Corsair MP700 1 TB

  • 2 2280 standardı
  • PCIe Gen 5 x4 arabirimi
  • 9500 MB/s okuma hızı
  • 8500 MB/s yazma hızı
  • 3M IOPS maksimum rastgele okuma değeri
  • 6M IOPS maksimum rastgele yazma değeri
  • 3D TLC NAND
  • 5 yıl garanti süresi
  • 700 TBW dayanıklılık değeri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x